Strony

Strony

niedziela, 27 września 2020

Twierdza Kłodzko i podziemne labirynty

 Cześć😊Pod koniec sierpnia wyjechaliśmy do mieściny zwanej Ścinawką Górną, znajdującą się pomiędzy górami Stołowymi a Sowimi, 10 minut drogi od Kłodzka. Wynajęliśmy mały domek piętrowy, z pięknym ogrodem i sadem oraz gwarancją braku sąsiadów. 







Jako pierwszą wycieczkę wybraliśmy zwiedzanie Twierdzy w Kłodzku. Zaparkowaliśmy samochód na dużym parkingu Twierdzy Kłodzko, jest on darmowy, ale trzeba się trochę nagimnastykować by tam dojechać, gdyż uliczki są wąskie, kręte i strome. Niemal jak w jakimś Włoskim miasteczku😁.



Zjedliśmy pyszny rosół i schabowego w małej restauracji, której niestety nazwy nie pamiętam, coś z domowym jedzeniem (na przeciwko niej na ścianie kamienicy wisiała rzeźba raka, nie umiem znaleźć tego miejsca na mapach google, ale może ktoś kojarzy😆). Z parkingu warto przejść się nieco dalej, aż do mostu gotyckiego, który stanowi jedną z atrakcji okolicy.

Widok z mostu gotyckiego

Na samym początku, jeszcze pod murami Twierdzy jest kasa biletowa do zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej, ale ominęliśmy ten punkt i poszliśmy dalej, gdyż nie można tam było kupić biletu na zwiedzanie labiryntu, a potem zapomnieliśmy o tej trasie 😢.

Poszliśmy więc w górę Twierdzy, ale po drodze natknęliśmy się na strzałkę z napisem (coś w stylu) "wystawa minerałów". Okazało się, że trafiliśmy na zwiedzanie katakumb i mini stoisko z różnymi kamieniami. Wejście było .bezpłatne😀


Magiczny portal :)





sarkofagi 💀



Wreszcie dotarliśmy do kasy biletowej. Kupiliśmy łączny bilet na zwiedzanie labiryntu oraz powierzchni Twierdzy. Polecam głównie tą pierwszą część, jest to coś zupełnie innego niż zwykłe chodzenie po korytarzach 😋. Wejścia są na konkretną godzinę, a przejście trwa około półtora godziny i jest z przewodnikiem. Przewodnik dokładnie wyjaśnia, po co zostały zbudowane korytarze pod twierdzą. Jest to ciekawa opowieść o obronie jej murów oraz o różnych sposobach na przedostanie się do centrum Twierdzy. Łączna długość korytarzy wynosi około (o ile dobrze pamiętam) 7 km, ale do zwiedzania udostępniony jest jeden kilometr. Wierzcie mi, że to wystarczy, bo niemal całą drogę idzie się gęsiego, jeden za drugim z pochyloną głową, lub zgięci w pół. W pewnym momencie korytarz ma wysokość około metra i trzeba chodzić w kuckach. Jeśli ktoś obawia się tak wąskich przejść, może wybrać łatwiejszą drogę😉.



Zwiedzanie powierzchni może odbywać się bez przewodnika. Czekają nas tu różne pomieszczenia z eksponatami i gablotami a także widoki na panoramę Kłodzka i Sudetów.





Fajna prycza nie?😆

Długo się przyglądałam tej scenie💀😆

Widoki z bastionów twierdzy







Na dzisiaj to tyle, mam nadzieję, że trochę Was zaciekawiłam tą wycieczką. Muszę przyznać, że samo Kłodzko jest bardzo ładne, co można zobaczyć chociażby na zdjęciach z widokami na miasto. W następnym poście zabiorę was do Błędnych Skał i to będzie ostatni wakacyjny post w tym roku. Miłej niedzieli 💓

19 komentarzy:

  1. Piękne zdjęcia, wiedzę, że w Kłodzku jest bardzo ciekawe i warto zwiedzić te miejsca:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Po przeczytaniu twojego postu moim nowym marzeniem stało się zwiedzić Kłodzko :D Już mi się udało sprawdzić za pomocą Map Google, jak daleko znajduje się ta miejscowość i wcale nie wygląda aż tak groźnie. Bardzo podoba mi się zamysł nocowania w letnim domku z dodatkowym wyposażeniem w postaci grilla, ogródku i oczywiście spokoju. Zwiedzanie twierdzy jest jak najbardziej dla mnie i zauroczyły mnie te sarkofagi, chciałabym je zobaczyć na żywo. Drugim elementem, które na pewno bym zwiedziła są te tunele.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że nie ma wielu miejsc, gdzie można zobaczyć coś takiego:) A domek w takim stylu to genialny pomysł na odpoczynek:)

      Usuń
  3. Miło, że byłaś w moich okolicach. A Twierdzę w Kłodzku sama nie tak dawno zwiedzałam, nawet opisywałam ją na blogu :). Świetne miejsce ^^. Błędne Skały tez uwielbiam <3 czekam na Twoją relację :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ooo to koniecznie muszę zobaczyć twoją relację:)

      Usuń
  4. Zdecydowanie muszę się kiedyś wybrać do Kłodzka.
    :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Znowu fajne, ciekawe miejsce i znowu tak daleko ;) 600 km muszę przejechać żeby pozwiedzać, ale może kiedyś :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ojć, faktycznie sporo, ale może kiedyś będziesz jechać w tą stronę, Sudety są piękne:)

      Usuń
  6. Świetna fotorelacja. Takie wycieczki są super. Fajnie, że mogłam z tobą obejrzeć Kłodzko :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za każdy komentarz:) Jeżeli jesteś anonimowy to proszę podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej konwersować:)